SoftSol loader
Postaw na nowoczesność i usprawnij działanie
swojej firmy z systemem Comarch ERP.

Skontaktuj się z naszym ekspertem lub zadzwoń 22 880 45 45.

  •  

Bądź na bieżącoSTRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ROZWIĄZANIE SERWEROWE CZY CHMUROWE – CO WARTO WIEDZIEĆ PRZED DOKONANIEM WYBORU


Rozwiązanie serwerowe czy chmurowe – co warto wiedzieć przed dokonaniem wyboru

Rozwiązanie serwerowe czy chmurowe – co warto wiedzieć przed dokonaniem wyboru

Niezależnie od wielkości, firmy w dzisiejszych czasach decydują się na cyfrowe rozwiązania, które usprawniają ich pracę. Przechowują dane, zabezpieczają dokumenty, obsługują różnego rodzaju aplikacje i pliki, tworzą backup, itd. Ponadto wszystkie procesy obliczeniowe, organizacyjne i podsumowujące zostają zautomatyzowane i zoptymalizowane. Wiadomo już, dlaczego warto zdecydować się na dodatkową pomoc cyfrową. Teraz pozostaje jeszcze kwestia wyboru jej formy. Na rynku dostępne są rozwiązanie serwerowe i chmurowe. Pokrótce omówimy sobie wady i zalety każdego z nich, żeby ułatwić wybór właścicielom małych, średnich i dużych firm.

Wirtualna chmura – nowoczesne rozwiązanie dla startupów i nie tylko

Po pierwsze skalowalność. Jeśli nagle okaże się, że potrzebujesz więcej pamięci, to w wirtualnym rozwiązaniu nie stanowi to żadnego problemu. W razie awarii któregoś węzła, możesz uruchomić swoje zapisane zasoby na innym węźle bez okresu przestoju potrzebnego na naprawienie usterki w fizycznej maszynie. Chmura to ponadto świetne rozwiązanie dla nowo powstałych firm, których przyszłość jest niepewna. Ich właściciele unikną w ten sposób ponoszenia wysokich kosztów początkowych i nakładów na rozbudowę infrastruktury. W tym wypadku opłaty są wprost proporcjonalne do stopnia wykorzystania platformy. Czyli podsumowując, chmura obliczeniowa to skalowalność, elastyczność i opłacalność.

Fizyczny serwer w całości do dyspozycji jednego klienta

Jednak tradycyjne serwery także mają swoje zalety, które dla niektórych klientów mogą okazać się decydujące. Powszechnie uważa się, że dedykowane serwery to usługa skrojona na miarę dla konkretnej firmy. Za sprawą dobrze dobranego planu takie rozwiązanie zapewnia większą wydajność w pewnych obszarach niż chmura. Chodzi tutaj na przykład o obsługę wysokowydajnych baz danych. Warto jednak pamiętać, że wszelkie zmiany konfiguracji wymagają interwencji administratora. Serwery są także wybierane przez klientów pragnących pełnego oddzielenia zasobów od innych użytkowników. Ponadto takie rozwiązanie umożliwia łatwe oszacowanie kosztu wynajmu infrastruktury.

Jak widać, wybór wcale nie jest oczywisty. Przemyśl swoje potrzeby, przeanalizuj możliwości finansowe i podejmij decyzję, która pomoże Ci rozwinąć skrzydła w biznesie.


Formularz kontaktowy

  •