SoftSol loader
Postaw na nowoczesność i usprawnij działanie
swojej firmy z systemem Comarch ERP.

Skontaktuj się z naszym ekspertem lub zadzwoń 22 880 45 45.

  •  

Bądź na bieżącoSTRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / POLSKI ŁAD POD KONTROLĄ (DZIĘKI SYSTEMOM COMARCH ERP OPTIMA I XL)


Polski Ład pod kontrolą (dzięki systemom Comarch ERP Optima i XL)

Polski Ład pod kontrolą (dzięki systemom Comarch ERP Optima i XL)

Polski Ład przyniósł za sobą wiele zmian w przepisach prawa, a co za tym idzie zmusił również firmy do wprowadzenia zmian w organizacji swoich działalności. Bez względu na to, czy są to firmy małe, średnie czy duże, każda musi dostosować się do zmian i wprowadzić je w różnych obszarach swojej działalności. Polski Ład to też nie lada zadanie dla księgowych urzędników. Dla wielu osób Polski Ład jest synonimem nie tylko małej rewolucji, ale i dezorganizacji a nawet i chaosu. Jak nad nim zapanować? Dzięki systemom Comarch ERP Optima i Comarch ERP XL to wyzwanie staje się znacznie łatwiejsze!

Zmiany w Comarch ERP

Comarch ERP w swojej grudniowej wersji uwzględnia zmiany, które niesie za sobą Polski Ład. Dotyczą one naliczania wynagrodzeń, a konkretnie:

1) Naliczania ulg podatkowych

Kwota wolna od podatku

Ponieważ kwota wolna od podatku została podwyższona do 30 000 zł, w Comarch ERP ulga roczna została zmieniona na 5100 zł, a miesięczna na 425 zł. Jeśli któryś z pracowników przekroczył próg, jego ulga również jest naliczana.

Ulga dla klasy średniej

W systemie została uwzględniona również ulga dla klasy średniej i jest ona naliczana automatycznie. Dotyczy ona pracowników, których pensja mieści się w przedziale 5701 – 11141 zł. Jeśli ulga dla klasy średniej ma być nienaliczana, należy zaznaczyć odpowiedni parametr oraz skorzystać z wniosku o niestosowanie ulgi. Comarch ERP oferuje wniosek gotowy do wydruku.

Próg podatkowy

Podwyższenie progu podatkowego do 120 000 zł również zostało uwzględnione w systemie i jest brane pod uwagę podczas obliczania wynagrodzeń.

2) Zwolnienia z podatku

W Comarch ERP możesz ręcznie zaznaczyć dodatkowe parametry dotyczące zwolnienia z podatku w trzech przypadkach: osób z prawem do emerytury, rodziców, którzy mają 4 dzieci lub więcej, osób, które przeprowadziły się do Polski.

W systemie możesz też ręcznie zaznaczyć dodatkowy parametr dotyczący osób, które osiągają dochody z tytułu innych przychodów, na przykład umów zleceń. Tutaj masz możliwość skorzystania z gotowego dokumentu do wydruku.

3) Obliczania składek zdrowotnych
Składka zdrowotna w wysokości 7,75% automatycznie nie jest odliczana od podatku.

Składka zdrowotna ma nałożone ograniczenie do kwoty podatku pracownika, która by obowiązywała, jeśli przepisy podatkowe stosowane do 31.12.2021 roku miałyby zastosowanie.

A na koniec jedna uwaga, otóż od 1 lipca 2022 r. szykujemy się na kolejne zmiany! Jedno możemy zagwarantować – systemy Comarch ERP na pewno będą gotowe.


Formularz kontaktowy

  •